Rekuperácie vzduchu

Rekuperácie vzduchu

Rekuperácia vzduchu sa stala nevyhnutnou súčasťou každej novostavby, a to z jednoduchého dôvodu. Súčasné novostavby sú zaizolované tak dôsledne, že v nich prakticky prestala existovať prirodzená obmena vzduchu a je preto potrebné ju zabezpečiť dodatočným spôsobom. Pokiaľ nechceme pravidelne otvárať okná a v chladnom počasí tak ochladzovať vnútorný priestor a navyšovať náklady na vykurovanie. Úlohu zásobovania priestoru dostatkom čerstvého vzduchu preto prebrali rekuperačné systémy, ktoré z interiéru odsávajú ohriaty vzduch, ten následne svoje teplo odovzdáva vo výmenníku a čerstvo privádzaný chladný vzduch z exteriéru sa teplom z výmenníka ohreje. V letných mesiacoch zase v nočných hodinách, z interiéru odvázdajú rekuperáčné systémy teplý vzduch a z vonkajšieho prostredia privádzajú príjemný chladnejší vzduch bez potreby otvárania okien a vpúšťania neželaných hostí v podobe komárov a ďalšieho dotieravého hmyzu.


Naša spoločnosť ponúka svojim zákazníkom tak lokálne rekuperácie ako aj centrálne rekuperácie od popredných spoločností DUKA (Dánsko), STIEBEL ELTRON (Nemecko) a Komfovent (Litva).

Lokálna rekuperácia sa vyznačuje jednoduchou inštaláciou a odporúčame ju do už stávajúcich budov, kde by montáž centrálnej rekuperácie bola konštrukčne náročná. Nie je však problém tieto rekuperácie nainštalovať aj do novostavieb.

Centrálna rekuperácia pozostáva najčastejšie z jednej centrálnej rekuperačnej jednotky, do ktorej je privádzaný čerstvý vzduch z exteriéru, a zároveň odvádzaný vzduch z interiéru. Z tejto jednotky vedú do jednotlivých miestností v objekte rozvody vzduchu a zabezpečujú neustálu obmenu vzduchu v priestore, tak aby nedošlo k nárastu
pomeru kysličníka uhličitého ku kyslíku nad požadované hodnoty. Správne navrhnutá rekuperácia dokáže významne zlepšiť zdravie obyvateľov domácnosti, zvýšením kvality vzduchu a v neposlednom rade aj významne znížiť náklady na vykurovanie. V kombinácii s nami ponúkanými systémami podlahového vykurovania RAYCHEM, tieto náklady klesajú o viac ako 50%. V prípade záujmu je možné dodať aj centrálne rekuperácie vybavené tepelným čerpadlom vzduch-vzduch, ktoré už dokážu plnohodnotne nahradiť iný systém vykurovania.

Zabezpečujeme kompletný servis rekuperačných systémov, od návrhu, cez dodávku, inštaláciu a ich spustenie až po záručný a pozáručný servis.

V prípade záujmu o nami ponúkané rekuperácie nás neváhajte kontaktovať. Lokálne rekuperácie a ich príslušenstvo nájdete aj na našom e-shope.