Rekuperácia od jedného výrobcu

SLOVECO » Rekuperácia od jedného výrobcu

Celý systém rekuperácie od jedného výrobcu

Rekuperačný systém vám vyskladáme podľa vašich predstáv. Ak preferujete celý systém od jedného výrobcu, vieme vám dodať a namontovať kompletný rekuperačný systém od jedného výrobcu. Spoločnosť Alnor vyrába všetko potrebné aj pre veľmi komplexné a náročné systémy na distribúciu vzduchu.

Rekuperácia ALNOR

1 – Rekuperačná jednotka
2 – Polotuhé flexibilné nekovové potrubia
3-4 –  Distribučné boxy
5 – Plenum box
6 – Tlmiče zvuku
7 – Tuhé kovové potrubia
8 – Kolená
9 – Redukcie
10 – Spojky
11 – Závesné spony
12 – Vetracie otvory
13-14 – Vzduchové ventily
15 – Montážne pásky
16 – Tesniace pásky
17 – Flexibilné izolované potrubia
18 – Spojky – samička
19 – Krytky pre nekovové potrubia
20 – Krytky pre kovové potrubia

Čo je to FLX-REKU a aké sú jeho zložky?

Špirálové, kovové, tuhé potrubia vedľa flexibilného potrubia (flex) sú najbežnejším riešením pre potrubie na distribúciu vzduchu v systéme MVHR – obe majú výhody a nevýhody. Existuje však aj tretia možnosť – modulárne potrubie na distribúciu vzduchu pomocou polotuhého nekovového potrubia – radiálneho alebo oválneho.

Systém FLX-REKU je potrubie na rozvod vzduchu, ktoré sa skladá z radiálnych polotuhých nekovových potrubí, kovových pretlakových boxov a distribučných boxov, spojok, kolien, redukcií, tlmičov, tesniacich krúžkov a montážneho príslušenstva, ktoré umožňujú kompletnú inštaláciu rekuperačného systému.

Polotuhé flexibilné rozvody

Polotuhé rozvody FLX-HDPE sú vyrobené z vysoko nárazuvzdorného polyetylénu, dostupné v dvoch verziách – štandardná verzia FLX-HDPE a kanál FLX-HDPE-A (skratka „A“ znamená antibakteriálny), ktorý je ošetrený antibakteriálnymi prísadami – iónmi striebra na obmedzenie vývoja baktérií vo vnútri potrubia. Polotuhé potrubie sa používa vždy, keď je dôležitá flexibilita a trvanlivosť – kvôli vysokej priemernej tuhosti môžu byť kanály zaliate do betónových podláh.

Antibakteriálny povlak použitý v potrubiach FLX-HDPE-A zabraňuje množeniu mikroorganizmov – Escherichia coli (ATCC 11229), Staphylococcus ureus (ATCC 6538). Test vykonal Ústav biopolymérov a chemikálií podľa PN-EN ISO 22196: 2011 Plasty – Meranie antibakteriálnej aktivity na plastoch a iných neporéznych povrchoch.

Plenum boxy, vzduchové ventily a mriežky

Plenum boxy možno použiť na inštaláciu ventilov privádzaného a odvádzaného vzduchu. Sú veľmi kompaktné a nízkoprofilové, čo znamená, že sa zmestia do priestoru medzi vrstvami podkroví, zavesenými stropmi, stenami, doskami a potermi. Rozvodné komory FLX-PLO-MOV je možné inštalovať priamo na ventilačnú mriežku – vhodné pre mriežku SHR.

Distribučné boxy

Distribučné boxy (rozdeľovače) zhromažďujú rozvody s privádzaným a odvádzaným vzduchom a prenášajú vzduch do a z jednotky na spätné získavanie tepla. Rozvodné skrinky s viacnásobnými pripojovacími hrdlami sú vynikajúce pre budovy, v ktorých môže byť ventilačný systém vedený iba z jedného bodu. Rozvodné skrinky sú vyrobené z pozinkovanej ocele, na požiadanie je k dispozícii možnosť výroby aj z nehrdzavejúcej ocele.

Spojovacie elementy

Ohyby sa používajú vždy, keď sa vyžaduje ostrý ohyb priamo pri podlahe, kde by nebolo možné ohýbať potrubnú časť.

Aké sú výhody flexibilného (modulárneho) systému distribúcie vzduchu?

Pre každý návrh budovy neexistuje dokonalé riešenie. Existuje však niekoľko argumentov v prospech systému distribúcie vzduchu FLX-REKU, ktoré by sa mali brať do úvahy pri rozhodovaní o type potrubia, ktoré použijeme. Niekoľko najdôležitejších je uvedených nižšie.

1. Flexibilita dizajnu

Vďaka malým rozmerom a odolnej konštrukcii možno polotuhé potrubie FLX inštalovať do strechy, steny a podlahy. Použitie vysoko odolných materiálov odolných voči mechanickému poškodeniu umožňuje položiť inštaláciu pod betónovú niveláciu alebo do strešných stropov. Polotuhé potrubie má na jednej strane vyššiu pevnosť a tuhosť v ťahu a na druhej strane je dostatočne pružné, aby obišlo „prekážky“, napr. trámy (kvôli malým polomerom ohybu pre ostré ohyby sa musia použiť kolená FLX-BP). Nízkoprofilové pretlakové boxy nezaberajú veľa miesta, čo znamená, že nie sú potrebné žiadne štrukturálne úpravy – aj keď musia súbežne prechádzať dva kanály (používajú sa ofsety FLX-ODSOL – pri menšom počte rozvodov), podlahy alebo stropy si zachovávajú svoju štrukturálnu integritu.

2. Rýchla a jednoduchá inštalácia

Systém FLX-REKU používa obmedzený počet komponentov na výrobu ventilačného systému, ktorý je šitý na mieru vašim individuálnym požiadavkám. Inštalácia systému nevyžaduje špeciálne nástroje. Súčasti sú navzájom spojené, špeciálne tesniace krúžky umožňujú presné uloženie s dokonalým utesnením.

Flexibilná štruktúra potrubia umožňuje viesť inštaláciu čo najkratšou cestou. Hladký vnútorný povrch potrubí FLX, minimálny počet konektorov a armatúr, ako aj mierne ohnutie distribuovaných potrubí umožňujú znížiť prúdenie vzduchu a obmedziť tlakové straty vo vnútri inštalácie.

3. Kompaktná inštalácia šetriaca priestor

Systém distribúcie vzduchu FLX-REKU je kompaktný, so svojimi nízkoprofilovými prepúšťacími a distribučnými boxmi a malými kanálmi je určený na inštaláciu v podkroviach, zavesených stropoch, stenách, doskách a poteroch, vyhovuje úzkym trámom a dutinám s nízkym stropom.
Flexibilita a trvanlivosť systému umožňujú jeho nalievanie do betónovej vrstvy holého stropu, dutých stien a dvojitých stropov v tepelne izolovanom obvodovom plášti budovy. Nekovové polotuhé potrubia sa dajú použiť v mnohých situáciách, kde sa nemôžu použiť tradičné potrubia, kvôli obmedzenému priestoru a úzkym vedením potrubia.

Aby boli spoje vzduchotesné, odporúča sa používať pretlakovú a rozvodnú skrinku s tesneniami nainštalovanými vo výrobe. Vzduchotesné spojenie znamená, že na mieste nie sú potrebné žiadne lepidlá ani tmely. Polotuhé potrubie sa dodáva v 50 m roliach, čo znamená oveľa menej spojov.

4. Hygienické a ľahko čisté rozdvody

Polotuhé rozvody FLX majú hladké vnútorné steny s antibakteriálnou výstelkou, ktorá obmedzuje vývoj baktérií vo vnútri potrubia. Antibakteriálny náter zaručuje veľmi dobrú hygienu pri inštalácii. Okrem toho sú kanály dodávané s uzáverom na ochranu pred nečistotami, ktoré sa môžu vyskytnúť počas prepravy, skladovania a montáže. Pretože počas inštalácie nie sú použité žiadne vyčnievajúce skrutky, je možné systém ľahko a dôkladne vyčistiť.

5. Pevné vs flexibilné vs polotuhé potrubie

Každý systém má určite svoje výhody. Ale vo väčšine prípadov sa používajú súčasne. Pokiaľ môžete navrhnúť a vytvoriť celú inštaláciu založenú na tuhých kovových kanáloch SPIRAL tradičným spôsobom, je celkom nemožné používať výhradne iba plastové, netuhé kanály. Na pripojenie RAHU k rozdeľovačom sa zvyčajne používajú priemery 125 – 250 mm, čo nakoniec vedie k špirálovitým kanálom. Na druhej strane neexistuje ľahší spôsob pripojenia koncoviek RAHU, ako pomocou flexibilných kanálov – jednotku môžete pohodlne umiestniť s varovaním pred chybou. Neodporúča sa však používať iba ohybné (flexibilnéň potrubia – nie sú príliš odolné proti poškodeniu, vytvárajú oveľa väčší pokles tlaku a je takmer nemožné ich vyčistiť. Polotuhé rozvody predstavujú ideálnu zlatú strednú cestu, ktorá v sebe spája výhody tak tuhých ako aj flexibilných systémov a sú tak ideálnym riešením pre rodinné domy a stredné inštalácie.

Ste pripravení na praktickú rekuperáciu pre váš domov?

Kontaktujte nás

Zavolajte nám na t.č. +421 903 412 820 alebo nám napíšte cez kontaktný formulár nižšie. Radi vám poradíme a pripravíme cenovú ponuku na mieru.