Aké kúrenie do domu alebo bytu? Pre mňa je to pomerne jasné!

Veľa ľudí si určite povie, že každý chváli to svoje. Možno to tak vyzerá, možno nie som objektívny, ale každopádne som úprimný a viem, že keď budem stavať dom sebe, tak pôjdem určite touto cestou. Možno nie je najmodernejšia ani najúspornejšia na prevádzku, avšak pre mňa je momentálne tou najlepšou kombináciou vstupných – prevádzkových a servisných nákladov, aká je dostupná na našom trhu. Ale aby som len nerozprával do vetra, tak sa poďme pozrieť na celú problematiku ohľadom vykurovania bližšie, a to očami klasického konzumenta (teda aj mňa).

Konzument má dnes alternatív pri výbere kúrenia viac ako dosť, základné rozdelenie by mohli byť vodné, suché (čiže elektrické pomocou vykurovacích káblov, fólií alebo tepelným čerpadlom vzduch vzduch).

Vzhľadom na to, že všetci sa snažia svoj dom čo najlepšie izolovať voči vode, tak výber vodného podlahového kúrenia zavrhujem hneď v počiatku. Rozviesť si pri rozvode vody ešte povedzme pol kilometra vody v kurenárskych rúrkach po celom dome a čakať kde niečo praskne (to, že niečo praskne skôr či neskôr je isté, preto „kde“) nie je celkom v súlade s mojou predstavou bezúdržbovosti moderného systému. Taktiež na mňa nezaberá argumentácia typu…vodu je možné ohrievať rôznymi zdrojmi tepla.

OK, je to síce fajn, ale drevo sa mi rúbať nechce, a na zbieranie špiny okolo kotla chuť taktiež nemám, rovnako nemám chuť si k domu pristavať bzučiaci generátor vo forme tepelného čerpadla vzduch-voda, alebo zem-voda, navyše v cene Kie C’eed. Taktiež nie som ani fanúšik ničoho, čo v sekunde môže z celej mojej životnej investície spraviť kôpku popolčeka alebo uspať celú domácnosť ako v rozprávke o šípovej ruženke (áno, hovorím o plynovom kotli).

Nájdu sa ľudia, ktorí argumentujú elektromagnetickým žiarením z elektrického káblového alebo fóliového kúrenia. Dvojžilové tienené vykurovacie káble majú elektromagnetické žiarenie prakticky nemerateľné (len okolo 2,5%), keďže sú navyše niekoľko centimetrov v poteri, tak je toto žiarenie irelevantné. To isté platí aj o fóliách, pokiaľ sú tienené.

Prečo nefandím plynu.

Plynové kúrenie, je klasickým príkladom kúrenia, na ovládanie ktorého potrebuje človek pomaly diplom z fyziky a najlepšie je, keby bol ešte aj kurenárom. Všetko je regulované centrálne a celý objekt závisí od jedného telesa, ktoré sa skôr či neskôr pokazí a väčšinou sa pokazí vtedy, keď je vonku najväčšia zima, t.j. keď je jeho výkon najviac potrebný a najčastejšie na začiatku víkendu, aby rodinku dobre vyštípal mrázik a pri troche šťastia pomrzla aj voda v rozvodoch. Tí, ktorých si zákon schválnosti vyžreboval z pomeru 1:1000 môžu mať aj radosť z poruchy tesnenia samotného rozvodu kúrenia, najlepšie niekde v strope, alebo v ťažko prístupnom mieste a všímnú si ho až vtedy, keď už stena vyzerá ako v 3. nápravnovýchovnej…dobrá správa ale je, že sa tým samo identifikovalo miesto úniku kvapaliny a nebolo potrebné volať odborníka. Apropo, keď už sme pri odborníkoch, tak kapitolou samou o sebe je každoročná inšpekcia kotla, ktorá je povinná, inak Vám padne záruka. Najskôr stála 30,- €, o rok už 50,- € a potom 100,- €, ale už nestúpa, takže asi chlapci pochopili, čo majú v tom kotli skontrolovať a zistili, že tých 100,- € je postačujúcich. Našťastie záruka na kotol trvá väčšinou 5 rokov, čiže potom už je pokoj. Aj keď vlastne len dva tri roky, lebo potom sa porúča celý kotol. No a ďalšou radosťou okrem pravidelných platieb elektrikárom za elektromer sú aj pravidelné platby za plynomer. Však prečo platiť raz, keď môžeme rovno dvakrát. Tu inak stojí za zmienku samotná zvrátená politika našich distribučných spoločností. Zákazník si má platiť za zriadenie prípojky, zákazník si má platiť za zriadenie elektromeru, našťastie si zákazník nemusí platiť za pohľad na ich rozvody. To je asi rovnaká logika ako keby som prišiel do predajne áut a musel by som si zaplatiť za vstup do nej, za vypracovanie cenovej ponuky, za podpísanie zmluvy a zaplatiť aj za to, že som si za auto už zaplatil. Niekto tu totiž o zákazníka zjavne nemusí bojovať a tomu aj zodpovedá jeho prístup k nemu.

Prečo nechcem kotol na tuhé palivo.

Tu by som povedal, že asi rovnako preto, prečo sa nechcem presúvať na konskom povoze. Síce to bolo fajn pred 500 rokmi, ale dnes sú tu už pohodlnejšie spôsoby. Pre fanúšikov neustáleho pohybu medzi kotolňou a zvyškom domu je to však veľmi príjemné cvičenie. Ja si však radšej pobehám vonku s deťmi. Taktiež mám dosť upratovania už bez tak dosť veľkého bordelu v dome a o prachu v našich milovaných Košiciach ani nevravím. Taktiež pozemky sú dosť drahé na to, aby som niekoľko m2 používal len na skladovanie dreva alebo brikiet, či uhlia. Nepotrebujem si k nemu pridávať ešte aj popolček. Jednou z veľkých výhod bývania v dome je pokoj a ticho a inštaláciou dávkovača tuhého paliva  (to je pre tých, čo behaniu medzi kotolňou a obývačkou až tak nefandia) sa tento pokoj elegantne vytratí a nahradí ho zvuk podobný výťahu s menšou nosnosťou, t.j. do 250 kg. O pokojnom spánku s horiacim ohňom o poschodie nižšie alebo dokonca vedľa v miestnosti a potrebe pravidelného čistenia komína ani nevravím. Čo už môže byť lepšie ako ten úžasný adrenalín, keď necháte doma svoje deti s vedomím, že v kotolni im pokojne horí ohník…Ku kvalite ovzdušia v dedinách s prevahou kotlov na tuhé palivo vieme po tejto dlhej a tuhej zime svoje, ešte aj za akcelerujúcim dieslom bez DPF sa dýcha ľahšie ako v týchto idilických oblastiach v útulných horských dolinách.

Prečo je fajn tepelné čerpadlo, ale aj tak ma nepresvedčilo.

Teraz sa dostávame k elektrickému kúreniu. Tepelné čerpadlá považujem za skutočne výborný vynález, samozrejme aj tu je nejaké to „ale“. Z môjho pohľadu je kúpa kvalitného tepelného čerpadla, ktoré mi dom vykúri aj počas teplôt okolo -20°C ekonomicky tak náročná, že je otázne, či sa niekedy náklady naň vrátia. Len na porovnanie. Aj keby klient ročne v porovnaní s elektrickým káblovým vykurovaním ušetril 400,- € tak pri vstupnej investícii okolo 11000 – 15000,-€ v porovnaní so vstupnou investíciou okolo 4000,- € pri elektrickom káblovom vykurovaní sa mi investícia do tepelného čerpadla nevráti ani za 10 rokov, čo je zhruba životnosť tohto zariadenia (záruka je mimochodom väčšinou 3 roky). Ďalšími negatívami sú potreba ho pravidelne servisovať a hluk, ktorý je spojený s jeho prevádzkou.

Prečo nie rekuperácii ako samostatnému kúreniu

Dôvodov je viac. Rekuperácia je perfektným doplnkom vykurovania a dokáže za veľmi prijateľný vstup, veľmi výrazne znížiť náklady na vykurovanie. Preto ju ako doplnkové kúrenie odporúčam. Nevýhodou rekuperácie je neustále prúdenie vzduchu, ktoré niektorí citlivejší jedinci vnímajú ako prievan. Ďalšou nevýhodou je, že pokiaľ má niekto infekciu šíriacu sa vzduchom, tak rekuperácia jej robí sloniu službu v podobe distribútora. Je potrebné dbať na jej údržbu a čistenie, aby ľudia netrpeli častými chorobami dýchacích ciest. A najväčším problémom je nedostatočná vykurovacia kapacita v prípade väčších mrazov, nakoľko v bežných nízkoenergetických domoch kategórie A1 sa prostredie nedokáže vyhriať na požadovanú teplotu bez pomoci ďalšieho zdroja tepla.

Prečo som zástancom káblového podlahového vykurovania?

Ešte 7 rokov dozadu by ma na tento spôsob kúrenia prehovoril len málokto. Mal som zakorenené podobné predsudky ako väčšina ľudí v tunajších končinách. Elektrika je drahá a pokiaľ vykurujem elektrikou, tak elektromer sa roztočí do takých obrátok, že by sa na ňom dala klobása a slanina krájať. To všetko bola a aj je pravda v prípade elektrického kúrenia radiátormi a konvektormi (vysokoteplotné kúrenie) v starších domoch. Postupne som však z vlastných skúseností zistil, že dnes už elektrické podlahové kúrenie zďaleka nie je také nevýhodné, ako to bolo kedysi. Doba pokročila a technológie sa zmenili, vylepšili, pribudli nové, atď. Napr. anhydridový poter dokáže ušetriť niekedy až 30% nákladov na vykurovanie v porovnaní s cementovým poterom. Taktiež regulácia v porovnaní s minulosťou je omnoho inteligentnejšia a dokáže ušetriť až 10% oproti klasickým termostatom. Ďalšou výhodou je existencia len elektrickej prípojky (žiadna plynová prípojka), čiže platby len jednému subjektu, čo domácnosť zaradzuje do zvýhodnenej sadzby ECO HOUSE, kde je cena el. energie o vyše 30% nižšia, ako pri domácnostiach, ktoré využívajú ako zdroj kúrenia plyn, či tuhé palivo. Uvoľnenie jednej miestnosti na iné ako technické vybavenie. Odpadá povinnosť pravidelnej každoročnej inšpekcie kúrenia. Odpadá akákoľvek starostlivosť pred začatím vykurovacej sezóny a po jej skončení. Ak sa pokazí termostat, tak kúrenie nefunguje len v ním ovládanom okruhu, ostatné miestnosti sú vykurované naďalej. Pokiaľ sa náhle ochladí, viem si jedoducho prikúriť len v tej miestnosti, kde to je potrebné a nemusím ohriať celý objem kvapaliny v kotli. Jednoduchosť ovládania je ďalšou výhodou a netreba sa obávať, že keď budem mimo domu, tak rodina zamrzne, lebo nebude vedieť niečo nastaviť na kotli alebo ešte lepšie, že niečo strelí alebo rovno vybuchne či vzbĺkne. Podlahové kúrenie je nizkoteplotné a celoplošné. Teplo pekne prirodzene stúpa od podlahy nahor a preto postačuje teplota podlahy max. 27°C na to, aby bolo v priestore vo výške halvy 23°C (pri radiátoroch je to minimálne 40°C a optimálne 60°C, pričom v ich tesnej blízkosti je neznesiteľne horúco a v najvzdialenejšom bode je zas chladno). Záruka na elektrické podlahové kúrenie je v prípade najväčších výrobcov ako napriklád Raychem a Devi až 20 rokov, pričom Raychem ponúka túto záruku aj na prácu, taktiež aj záruka na termostaty je od 12 do 20 rokov, čím má klient zabezpečený konfort na veľmi dlhú dobu. V kombinácii s rekuperáciou alebo inverterom (tepelným čerpadlom vzduch-vzduch) je možné znížiť ročný náklad na ohrev 100 m2 obývanej plochy o 50%, t.j. na 300,- €. Pri použití samoregulačných káblov je tento náklad ešte o 30% nižší. Peňažný rozdiel medzi obstaraním elektrického podlahového kúrenia a tepelného čerpadla je možné použiť na zakúpenie 5 kWp fotovoltaickej elektrárne, ktorej výkon bude využitý maximálne efektívne. Jednoducho je to kúrenie, ktoré z môjho pohľadu vyhovuje dynamickému životu dnešnej doby, kde cieľom človeka je čo najmenej času tráviť údržbou a starostlivosťou o prevádzku domu, či bytu a čo najviac voľného času sa venovať svojim záľubám a rodine. Nevýhodou tohto kúrenia je potreba ohrevu vody samostatným elektrickým bojlerom, jeho cena je však pomerne nízka a v súčasnosti pri inteligentnej regulácii sú aj náklady na ohrev takejto vody na úrovni okolo 300,- € ročne na domácnosť. Náročnejší klienti sa môžu rozhodnúť pre ohrev vody fotovoltaikou alebo tepelným čerpadlom napr. aj priamo od Tatramatu. Pokiaľ si niekto povie, že to znie dobre, ale čo keď nepôjde elektrika? Tu si treba uvedomiť, že bez elektriky sa nepohne ani plynový kotol ani kotol na tuhé palivo (s dávkovaním a reguláciou) a pokiaľ elektrika nepôjde len pár hodín, tak si to v súčasných dobre zateplených domoch ani nevšimneme. Pekný krb na spríjemnenie rodinnej atmosféry však vždy príde vhod. A pokiaľ by elektrika nešla dlhšie, tak budeme mať všetci zjavne vážnejšie starosti ako nejaké kúrenie…to nám totiž bude asi všetkým riadne horúco 😉

*Porovnanie nákladov na obstaranie, prevádzku a servis

*so súhlasom spoločnosti SLOVECO, s.r.o.